Ayak Kokusuna Son Ürün Görseli

Ayak Kokusuna Son

Ayak Kokusu Nedenleri

Tahmin edebileceğiniz gibi, ayak kokusu genellikle terli ayaklardan kaynaklanır. Fakat bundan biraz daha karışık.

Ayak kokusu diğer vücut kokularından farklıdır. Çoğu vücut kokusu, apokrin ter bezleri içeren cinsel organlardan ve koltuk altı bölgelerinden kaynaklanır. Ayak dahil olmak üzere vücudun geri kalan kısmı ekrin ter bezleri ile kaplıdır. Fark ne? Terinikasyon temel olarak kokusuzdur, ancak apokrin bezlerden gelen terler ciltte yaşayan bakterileri besleyen protein ve amino asitler içerir. Bakteri vücut kokusu üretir.

Ayak Kokusu Telafiler 

Ayak kokusunu gidermek, iki farklı konu ile ilgilenmek demektir: bakteri ve ter. Derimizde daima bakteri bulunur, ancak bu kokuyu üreten bakterilerin antibakteriyel bir sabunla ayaklarınızı yıkayarak tutulmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayağınızı ihmal etmek (ve vücudunuzdaki diğer daha fazla koku üreten alanlara odaklanmak) çok kolay, bu yüzden onları iyice yıkayıp iyice kurutduğunuzdan emin olun. Ayaklarınızdaki kuru, ölü cildi parçalamak için duşta bir ponza taşı kullanmayı da düşünebilirsiniz. Ayaklarınızı nemli tutmanın yanında, bu adım Brevibacteria için daha az yiyecek anlamına gelecektir.

Ayaklarınızı kuru tutmak için yapabileceğiniz çok şey var. Suyun dolaşımına izin vermeyen sentetik malzemelerden yapılmış ayakkabıları giydiğiniz zamanın yanı sıra deri veya tuval gibi doğal malzemeleri sınırlandırarak başlayın. Aynı şey çorap için de geçerli – yün, pamuk, kenevir veya bambudan yapılmış çorap giymeye çalışın. Her zaman temiz olanları koyun ve gün boyunca bir kez değiştirmeyi düşünün. Aynı çifti her zaman giymekten kaçınmalısınız. Eve döndüğünüzde ve ayakkabılarınızı çıkardığınızda, onları sadece dolabınıza atmayın – mümkün olduğunca geceleri kurutun ve mümkün olduğunca yıkayın. Açık ayakkabı ve sandalet ayaklarınızın nefes almasına ve ayaklarınız temiz, kuru ve bakıma muhtaç olduğunda koku azaltıyor. Antibakteriyel, koku emici ayak tozları, spreyler ve ayakkabı takma parçaları ayakkabılarınızı ve ayaklarınızı kuru ve kokusuz hale getirmeye yardımcı olabilir. Son olarak, koltuk altı kollarınızda kullandığınız terlemeyi önleyici kullanarak deneyebilirsiniz.

Cildiniz normalde bakteri yaşar; binlerce mikroorganizma ile birlikte yaşarız ve işler ters gidecek veya kokulu olana dek asla onlara herhangi bir fikir vermiyoruz.

Örneğin, Staphylococcus epidermidis ve Bacillus subtilis, ayaklarınızın cildi üzerinde doğal olarak yaşayan iki bakteri türüdür. Evet, çoraplarınızın sağladığı nemli ve sıcak bir ortamda yaşamaktan hoşlanırlar, fakat aynı zamanda terli bir çıplak ayakla yaşamayı seviyorlar – ve bir amino asit, leucine yemekten hoşlanıyorlar, ayaklarınızdaki ekrin bezlerini ter içinde buluyorlardı . Bu bakteriler lösin yediğinde, kendiliğinden yan ürün olan izovalerik asit üretirler. Bu izovalerik asit hem kokulu peyniri hem de kokmuş ayakları kötü kokularına sokan şeydir. Ayağınıza çok miktarda B. subtilis yaşayan bir kişi olmanız durumunda ayak kokusu keskin olabilir; ortaya çıktıkça, lösininizden uzakta yaşayan diğer bakterilerden biraz daha stinkier (sirke ipucu ile). Bununla birlikte, farklı bakteriler farklı kokular üretir ve eğer ayaklarınız sülfürik veya amonyak benzeri bir aromaya sahipse, farklı bir mikroorganizmayı suçlayabilirsiniz: Brevibacterium çarşaflarını karşılayın.

Ayak Kokusuna Son

Ayak mısırları, cildinizin sürtünmeye ve basınca tepkisinden dolayı gelişen katılaşmış cilt katmanlarıdır. Ayak parmaklarının uçlarında ve kenarlarında aşağıdaki belirtilerle karşılaşırsanız ayak mısırağı olabilir:

 • sert, sert, sararmış topaklı veya inişli çıkışlı cilt
 • dokunmaya duyarlı cilt
 • ayakkabı giyerken ağrı

Ayak mısırlarına güvenle tedavi edilebilir ve gelecekteki hastalıkları önleyebilirsiniz. Mevcut mısırları nasıl yöneteceğiniz ve yenilerini geliştirme şansınızı en aza indirebileceğinize ilişkin ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Ayak mısırları nerede gelişir?

Mısırlar ayağınızın üzerinde çeşitli yerlerde oluşabilir, örneğin:

 • tırnak yatağının altında
 • ayak parmakların arasında
 • Ayakların kenarlarında
 • ayaklarının diplerinde
Ayak mısırına ne neden olur?

Ayaklarınıza çok rahat olan ayakkabı giyerek ayak mısırını geliştirebilirsiniz. Uzun süre ayakta ya da yürürseniz, vücudunuzun ağırlığı ve sabit sürtünme aynı zamanda ayak tabanınızda ağrılı mısırlara neden olabilir.

Ayak mısırına nasıl davranıyorsun?

Bir mısırınız olduğundan emin iseniz, evde idare etmek için bu yöntemlerden birini deneyebilirsiniz. Ayaklarınız ve diğer rahatsız edici ayakkabılar için çok küçük olan herhangi bir ayakkabıdan da kurtulmanız gerekir.

Mısırdan çıkarın

Mısırın çıkarılması mümkün olabilir. Şu adımları uygulayın:

 1. Ayaklarınızı sıcak bir banyoda Epsom tuzlarıyla ıslatın.
 2. Islatıldıktan sonra ayağınızı temiz bir havlu ile kurutun ve nemlendirici bir losyon veya kakao yağı ile nemlendirin.
 3. Mısırınız yumuşayana kadar bu işlemi günlük olarak devam ettirin.
 4. Yumuşatılmış ve acı vermedikten sonra hafifçe ponza taşıyla mısır ovuşturmayı deneyin.
 5. Mısır, parmaklarınız arasındaysa, onları ovmak için bir tırnak dosyası olarak da bilinen bir zımpara tahtası kullanın.
 6. Mısır kaybolana kadar bu adımları tekrarlayın; bu işlem birkaç hafta sürebilir.

Hurma yağı ve mısır yastıkları uygulayın

Mısırdan uzak durmamayı tercih ederseniz, başka yöntemler de vardır. Yukarıda tarif edildiği gibi ayaklarınızı her gün ıslatın ve aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Ayaklarınızı kurutun ve hint yağı uygulayın. Bu, yerel eczanende satın alabileceğiniz, bitkisel bir yağdır.
 2. Mısırınızı hint yağı ile nemlendirdikten sonra, eczanede bulabileceğiniz özel bir mısır pedi ile koruyun. Mısır pedleri, bölgenin baskısını hafifletmeye yardımcı olur, böylece mısır iyileşebilir.
 3. Uyguladıktan sonra, çok sıkı olmayan çorap giydiğinizden ve hijyenik yağın lekelenebileceğinden umursamadığınız çorap giydiğinizden emin olun. Mısırın iyileşmesi birkaç hafta sürebilir.
Ayak mısırını nasıl önleyebilirsin?

Mısırların şekillenmesini veya geri gelmesini önlemenin en iyi yolu, ayaklarınızı doğru bir şekilde uyan rahat ayakkabılar giydiğinizden emin olmaktır. Ayak parmaklarınızın içinde kolayca hareket etmeniz gerekir. Ayakkabıları kırıyorsanız, parmaklarınızın üzerinde kalın çoraplar giyin. Ayak parmaklarınızın üstlerini ve ayaklarınızın üstlerini, mısırlara maruz kaldıkları nefes alabilen sargı bezleriyle de kaplayabilirsiniz. Ayak tırnakları parmaklarınızın anormal bir konumda olmasına neden olabilir, sonunda, ayak tırnaklarınızı düzeltin.

Uzun vadede ne bekleyebilirsiniz?

Mısırlar bir gecede ortadan kaybolmayacak, ancak tedavi ile iki hafta gibi kısa bir sürede görünüşü azalacaktır. Tamamen kaybolmadan bir ay veya daha fazla sürebilir. Mısırları düzenli olarak geliştiriyorsanız, daha destekleyici, rahat ayakkabılar arayın. Ayaklar zaman içinde boyutu değiştirebilir ve ayakkabı boyutları farklı üreticiler arasında değişiklik gösterebilir. Daha büyük bir boyuta geçmeniz veya daha geniş ayaklar için yapılmış ayakkabı almanız gerekebilir. Bir ayakkabı mağazası ortakları, ayaklarınızı ölçebilir ve uygun ayakkabı bulmanıza yardımcı olabilir.

Ayak Kokusuna Son

Yüksek teknoloji ürünü spor takipçileri, insanları bu günlerde adım adım ayakta tutmaya teşvik ediyorlar. Ancak, hiperhidroz (veya aşırı terleme) çekenler için terli çorapların herhangi bir fiziksel aktiviteye karışmaksızın soyulması, kutlanacak bir şey değildir. Göre Uluslararası Hiperhidroz Derneği (IHS) , dünya çapında insanların yaklaşık yüzde 5 – Aşırı terleme ile ilgili konularda başa – yani 367 milyon abonesi var.

Hiperhidroz, tipik olarak egzersiz veya sinirlilik ile ilişkili olanlardan çok daha fazla ter dökerek rüzgar attığınız anlamına gelebilir. Basitçe söylemek gerekirse, ter bezleri daha uzun süre “açık” kalır ve ne zaman durmaları gerektiğini bilmiyorum. Özellikle plantar hiperhidroz veya terli ayaklı olanlar genellikle kendilerini hantal ayakkabı, atlet ayağı, çivi mantar veya sürekli soğuk ayaklarla yarışır bulurlar.

Aşırı terleme bu nöbetlerin sebeplerini kesin olarak saptamak, araştırmacılar için zorlu kanıtlamayı sürdürüyor ancak muhtemelen kalıtsal bir bağlantı da mevcut. Çoğu için, hiperhidroz, önce çocukluk veya ergenlik döneminde ortaya çıkmasına rağmen herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir.

Terli ayakların oyun planınız

Terli ayaklarınızı yönetirken sağlam bir oyun planı oluşturmanız gerekir. Terapi olaylarının nasıl ve ne zaman gerçekleştiği hakkında bir dergi tutmak için American Academy of Dermatology’nin tavsiyelerine başlayın. Bu, belirli gıdalar veya kaçınılması gereken durumlar gibi tetikleyicileri belirlemenize yardımcı olacaktır.

Ayaklarınızı her gün yıkayın

Plantar hiperhidrozun çözülmesi, hijyene gelinceye kadar daha fazla yol katetmeyi gerektirir. Ayaklarınızı her gün, gerektiğinde iki kez yıkamaya dikkat edin.

Tezgah üstü sabun seçenekleri, Pur Northwest’teki gibi mantar önleyici yıkama maddeleri ve çay ağacı, okaliptüs ve diğer uçucu yağları içeren ArtNaturals içerir. Hangisini seçerseniz seçin, cilt bakterilerini azaltmak için özellikle ayak parmakları arasında ayağınızı iyice kurduğunuzdan emin olun.

LuxePodiatri’den Dr. Suzanne Fuchs, 3 ila 4 çorba kaşığı kabartma tozu ile sıcak suda 20 dakikalık kısa bir süre ıslatılmasını öneriyor. Ayrıca, tanenlerin varlığı nedeniyle siyah çay kullanarak emmek için de önerir. Bunlar gözenekleri küçültmeye yardımcı olabilir, böylece ter akışını azaltır. İki poşet siyah çay için kabartma tozu değiştirin ve ayaklarınızı 10 dakika daha tutun.

Ayaklarınızı mantar önleyici tozlarla kurutun

Ayağınızı kuru ve mantardan arındırmanız önemlidir. Mısır nişastası tozlanması bir tutam içinde işe yarıyor – yaklaşık yarım saat oturmasına izin verin, sonra da silin. Bununla birlikte tozlar, nemle mücadeleye ek olarak daha fazla antifungal bir yumruk atar. Ve seçim için bol miktarda var. En yaygın markalar arasında Dr. Scholl’un Yatıştırıcı Ayak Tozu , Altın Bond İlaçlı Ayak Gücü ve Zeasorb Antifungal Tedavi Tozu bulunur.

Doğru çorap giyin

Çoraplarını gözden kaçırma. Yün çoraplar pamukta olduğu gibi havalandırma için de özellikle iyi. Ancak, nemi sıkıştıracak ve soguğa neden olacak naylon çoraplardan kaçınmaya dikkat edin. Kirkland iyi bir seçenek sunar. Bunları günde bir defadan fazla değiştirin ve dışarı çıktığınızda fazladan bir çift alın.

Son olarak, en az değil, ayakkabılar

Gerçek ayakkabı söz konusu olduğunda, nem içinde sıkıştığında mükemmel oldukları için çizmelerden ve spor ayakkabılarından geçin. Bunun yerine, kanvas veya deri kullanan biraz daha nefes alabilen bir şey üzerinde durun. Her ikisini de mümkün olduğunca kuru tutmak için giydiğiniz çiftleri değiştirin. Zederna ve Dr. Scholl’un yaptığı gibi değiştirilebilir emici tabanlıklar kokuya karşı ek savunma sağlar. Ve mümkün olduğunca, ayakkabılarınızı (ve çoraplarınızı) tek tek atın ve ayaklarınızı biraz temiz hava ile ısıtın.

Bu önerilerin sonuçlarının kişiye göre değiştiğini unutmayın. Plantar hiperhidroz genelde doktora gitmeyi gerektirmez, ancak gelişme olmazsa bir sonraki adım olabilir.