Ayak Kokusuna Son Ürün Görseli

Ayak kokusu için çözümler

Teknik olarak bromhidroz olarak bilinen ayak kokusu veya kokulu ayaklar, bu problemden muzdarip olanlar için gerçekten utanabilir.

Bu genellikle ayakları ter ederken ortaya çıkar ve ayakkabı veya çorap giydiğiniz için ter buharlaşmaz. Cildinizde doğal olarak bulunan bakteri, ter ve ölü cilt hücrelerini beslerken kötü kokuyu üretir.

Birçok doğal tedavi, can sıkıcı ayak kokusundan kurtulmaya değer. İyi sonuçlar almak için belirli bir süre dinî olarak takip etmeniz gerekecek. Çoğu sorunu bir hafta içinde çözebilecek durumda.

Örneğin ayak kokusundan kurtulmak için ayağınıza talk pudrası uygulayabilirsiniz. Talk tozu bakterileri yok eder ve kokuyu giderir.

Talk pudrası yoksa ayaklarınızı daha uzun süre kuru tutmak için kaliteli ter önleyici kullanabilirsiniz. Ayak kokusu için kolay ve basit birçok ev tedavisi var.

1. Pişirme Soda

Sodyum bikarbonat, yaygın olarak kabartma tozu olarak bilinir ve ayak kokusunu ortadan kaldırmak için etkili bir çözümdür. Bu ter pH nötralize ve bakteri azaltır.

 • Sıcak suya (her su çeyreği için bir çorba kaşığı) pişirme suyu koyun ve ayaklarınızı yaklaşık 15-20 dakika boyunca her gece yaklaşık bir hafta süreyle ıslatın.
 • Ayrıca, onları giymeden önce hem ayakkabılarınızda hem de çoraplarınızda pişirme soda serpebilirsiniz.

2. Lavanta Yağı

Lavanta yağı sadece iyi koklamakla kalmaz aynı zamanda bakteri öldürmeye yardımcı olur. Artı, ayak kokusunun tedavisinde etkili olan antifungal özelliklere sahiptir.

 1. Sıcak suda birkaç damla lavanta esansiyel yağı koyun.
 2. Ayağınızı içine 15-20 dakika batırın.
 3. Birkaç gün boyunca günde iki kez tekrarlayın.

3. Epsom Tuzu

Epsom tuzu, mikrobik enfeksiyonu savuşturan ve ayak kokusunu nötralize ettiği için ayaklarından gelen kokuyu en aza indirebilir. Epsom tuzu içeren detoxifying ayak banyosu da ağrıyan ayaklar için yatıştırıcıdır .

 1. İki çay kaşığı Epsom tuzunu yarım kova sıcak su ile karıştırın.
 2. Ayaklarınızı 10 ila 15 dakika süreyle çözelti içine batırın. En iyi sonucu elde etmek için uykuya geçmeden önce bunu yapın, böylece birkaç saat çorap veya ayakkabı giymek zorunda kalmazsınız.

4. Siyah Çay

Siyah çayda, ayak kokusu üreten bakterileri öldürmeye yardımcı olan taşkin asit bulunur. Aynı zamanda ayaklarınızdaki gözenekleri kapatmanıza yardımcı olur, böylece bakterilerin beslediği ter miktarı azaltılır.

 1. Üç fincan sıcak suda iki siyah çay poşetini kaynatın. Çözeltinin sıcaklığını düşürmek için yarım kova normal su ekleyin.
 2. Ayağınızı içine 15-20 dakika batırın.
 3. Bunu yaklaşık bir hafta boyunca her gün yapın.

5. Sirke

Sirke, bakterilerin hayatta kalamayacağı asidik bir ortam yarattığı için koklamak ayaklardan kurtulmak için faydalıdır. Bu evde çare için her tür sirke, özellikle de elma sirkesi kullanabilirsiniz.

 1. Bir buçuk sirke ve altı ila sekiz fincan sıcak sudan oluşan bir karışım hazırlayın.
 2. Ayağınızı 10 ila 15 dakika boyunca ıslatın.
 3. Son olarak, sirke kokusunu gidermek için ayaklarınızı sabunla iyice yıkayın.

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (0 )