Ayak Kokusuna Son Ürün Görseli

Ayaklarım sürekli terliyor neden?

Yüksek teknoloji ürünü spor takipçileri, insanları bu günlerde adım adım ayakta tutmaya teşvik ediyorlar. Ancak, hiperhidroz (veya aşırı terleme) çekenler için terli çorapların herhangi bir fiziksel aktiviteye karışmaksızın soyulması, kutlanacak bir şey değildir. Göre Uluslararası Hiperhidroz Derneği (IHS) , dünya çapında insanların yaklaşık yüzde 5 – Aşırı terleme ile ilgili konularda başa – yani 367 milyon abonesi var.

Hiperhidroz, tipik olarak egzersiz veya sinirlilik ile ilişkili olanlardan çok daha fazla ter dökerek rüzgar attığınız anlamına gelebilir. Basitçe söylemek gerekirse, ter bezleri daha uzun süre “açık” kalır ve ne zaman durmaları gerektiğini bilmiyorum. Özellikle plantar hiperhidroz veya terli ayaklı olanlar genellikle kendilerini hantal ayakkabı, atlet ayağı, çivi mantar veya sürekli soğuk ayaklarla yarışır bulurlar.

Aşırı terleme bu nöbetlerin sebeplerini kesin olarak saptamak, araştırmacılar için zorlu kanıtlamayı sürdürüyor ancak muhtemelen kalıtsal bir bağlantı da mevcut. Çoğu için, hiperhidroz, önce çocukluk veya ergenlik döneminde ortaya çıkmasına rağmen herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir.

Terli ayakların oyun planınız

Terli ayaklarınızı yönetirken sağlam bir oyun planı oluşturmanız gerekir. Terapi olaylarının nasıl ve ne zaman gerçekleştiği hakkında bir dergi tutmak için American Academy of Dermatology’nin tavsiyelerine başlayın. Bu, belirli gıdalar veya kaçınılması gereken durumlar gibi tetikleyicileri belirlemenize yardımcı olacaktır.

Ayaklarınızı her gün yıkayın

Plantar hiperhidrozun çözülmesi, hijyene gelinceye kadar daha fazla yol katetmeyi gerektirir. Ayaklarınızı her gün, gerektiğinde iki kez yıkamaya dikkat edin.

Tezgah üstü sabun seçenekleri, Pur Northwest’teki gibi mantar önleyici yıkama maddeleri ve çay ağacı, okaliptüs ve diğer uçucu yağları içeren ArtNaturals içerir. Hangisini seçerseniz seçin, cilt bakterilerini azaltmak için özellikle ayak parmakları arasında ayağınızı iyice kurduğunuzdan emin olun.

LuxePodiatri’den Dr. Suzanne Fuchs, 3 ila 4 çorba kaşığı kabartma tozu ile sıcak suda 20 dakikalık kısa bir süre ıslatılmasını öneriyor. Ayrıca, tanenlerin varlığı nedeniyle siyah çay kullanarak emmek için de önerir. Bunlar gözenekleri küçültmeye yardımcı olabilir, böylece ter akışını azaltır. İki poşet siyah çay için kabartma tozu değiştirin ve ayaklarınızı 10 dakika daha tutun.

Ayaklarınızı mantar önleyici tozlarla kurutun

Ayağınızı kuru ve mantardan arındırmanız önemlidir. Mısır nişastası tozlanması bir tutam içinde işe yarıyor – yaklaşık yarım saat oturmasına izin verin, sonra da silin. Bununla birlikte tozlar, nemle mücadeleye ek olarak daha fazla antifungal bir yumruk atar. Ve seçim için bol miktarda var. En yaygın markalar arasında Dr. Scholl’un Yatıştırıcı Ayak Tozu , Altın Bond İlaçlı Ayak Gücü ve Zeasorb Antifungal Tedavi Tozu bulunur.

Doğru çorap giyin

Çoraplarını gözden kaçırma. Yün çoraplar pamukta olduğu gibi havalandırma için de özellikle iyi. Ancak, nemi sıkıştıracak ve soguğa neden olacak naylon çoraplardan kaçınmaya dikkat edin. Kirkland iyi bir seçenek sunar. Bunları günde bir defadan fazla değiştirin ve dışarı çıktığınızda fazladan bir çift alın.

Son olarak, en az değil, ayakkabılar

Gerçek ayakkabı söz konusu olduğunda, nem içinde sıkıştığında mükemmel oldukları için çizmelerden ve spor ayakkabılarından geçin. Bunun yerine, kanvas veya deri kullanan biraz daha nefes alabilen bir şey üzerinde durun. Her ikisini de mümkün olduğunca kuru tutmak için giydiğiniz çiftleri değiştirin. Zederna ve Dr. Scholl’un yaptığı gibi değiştirilebilir emici tabanlıklar kokuya karşı ek savunma sağlar. Ve mümkün olduğunca, ayakkabılarınızı (ve çoraplarınızı) tek tek atın ve ayaklarınızı biraz temiz hava ile ısıtın.

Bu önerilerin sonuçlarının kişiye göre değiştiğini unutmayın. Plantar hiperhidroz genelde doktora gitmeyi gerektirmez, ancak gelişme olmazsa bir sonraki adım olabilir.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )