Ayak Kokusuna Son Ürün Görseli

Ayaklı Mısırların Tedavisi ve Önlenmesi

Ayak mısırları, cildinizin sürtünmeye ve basınca tepkisinden dolayı gelişen katılaşmış cilt katmanlarıdır. Ayak parmaklarının uçlarında ve kenarlarında aşağıdaki belirtilerle karşılaşırsanız ayak mısırağı olabilir:

 • sert, sert, sararmış topaklı veya inişli çıkışlı cilt
 • dokunmaya duyarlı cilt
 • ayakkabı giyerken ağrı

Ayak mısırlarına güvenle tedavi edilebilir ve gelecekteki hastalıkları önleyebilirsiniz. Mevcut mısırları nasıl yöneteceğiniz ve yenilerini geliştirme şansınızı en aza indirebileceğinize ilişkin ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Ayak mısırları nerede gelişir?

Mısırlar ayağınızın üzerinde çeşitli yerlerde oluşabilir, örneğin:

 • tırnak yatağının altında
 • ayak parmakların arasında
 • Ayakların kenarlarında
 • ayaklarının diplerinde
Ayak mısırına ne neden olur?

Ayaklarınıza çok rahat olan ayakkabı giyerek ayak mısırını geliştirebilirsiniz. Uzun süre ayakta ya da yürürseniz, vücudunuzun ağırlığı ve sabit sürtünme aynı zamanda ayak tabanınızda ağrılı mısırlara neden olabilir.

Ayak mısırına nasıl davranıyorsun?

Bir mısırınız olduğundan emin iseniz, evde idare etmek için bu yöntemlerden birini deneyebilirsiniz. Ayaklarınız ve diğer rahatsız edici ayakkabılar için çok küçük olan herhangi bir ayakkabıdan da kurtulmanız gerekir.

Mısırdan çıkarın

Mısırın çıkarılması mümkün olabilir. Şu adımları uygulayın:

 1. Ayaklarınızı sıcak bir banyoda Epsom tuzlarıyla ıslatın.
 2. Islatıldıktan sonra ayağınızı temiz bir havlu ile kurutun ve nemlendirici bir losyon veya kakao yağı ile nemlendirin.
 3. Mısırınız yumuşayana kadar bu işlemi günlük olarak devam ettirin.
 4. Yumuşatılmış ve acı vermedikten sonra hafifçe ponza taşıyla mısır ovuşturmayı deneyin.
 5. Mısır, parmaklarınız arasındaysa, onları ovmak için bir tırnak dosyası olarak da bilinen bir zımpara tahtası kullanın.
 6. Mısır kaybolana kadar bu adımları tekrarlayın; bu işlem birkaç hafta sürebilir.

Hurma yağı ve mısır yastıkları uygulayın

Mısırdan uzak durmamayı tercih ederseniz, başka yöntemler de vardır. Yukarıda tarif edildiği gibi ayaklarınızı her gün ıslatın ve aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Ayaklarınızı kurutun ve hint yağı uygulayın. Bu, yerel eczanende satın alabileceğiniz, bitkisel bir yağdır.
 2. Mısırınızı hint yağı ile nemlendirdikten sonra, eczanede bulabileceğiniz özel bir mısır pedi ile koruyun. Mısır pedleri, bölgenin baskısını hafifletmeye yardımcı olur, böylece mısır iyileşebilir.
 3. Uyguladıktan sonra, çok sıkı olmayan çorap giydiğinizden ve hijyenik yağın lekelenebileceğinden umursamadığınız çorap giydiğinizden emin olun. Mısırın iyileşmesi birkaç hafta sürebilir.
Ayak mısırını nasıl önleyebilirsin?

Mısırların şekillenmesini veya geri gelmesini önlemenin en iyi yolu, ayaklarınızı doğru bir şekilde uyan rahat ayakkabılar giydiğinizden emin olmaktır. Ayak parmaklarınızın içinde kolayca hareket etmeniz gerekir. Ayakkabıları kırıyorsanız, parmaklarınızın üzerinde kalın çoraplar giyin. Ayak parmaklarınızın üstlerini ve ayaklarınızın üstlerini, mısırlara maruz kaldıkları nefes alabilen sargı bezleriyle de kaplayabilirsiniz. Ayak tırnakları parmaklarınızın anormal bir konumda olmasına neden olabilir, sonunda, ayak tırnaklarınızı düzeltin.

Uzun vadede ne bekleyebilirsiniz?

Mısırlar bir gecede ortadan kaybolmayacak, ancak tedavi ile iki hafta gibi kısa bir sürede görünüşü azalacaktır. Tamamen kaybolmadan bir ay veya daha fazla sürebilir. Mısırları düzenli olarak geliştiriyorsanız, daha destekleyici, rahat ayakkabılar arayın. Ayaklar zaman içinde boyutu değiştirebilir ve ayakkabı boyutları farklı üreticiler arasında değişiklik gösterebilir. Daha büyük bir boyuta geçmeniz veya daha geniş ayaklar için yapılmış ayakkabı almanız gerekebilir. Bir ayakkabı mağazası ortakları, ayaklarınızı ölçebilir ve uygun ayakkabı bulmanıza yardımcı olabilir.

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (0 )