Ayak Kokusuna Son Ürün Görseli

Ayak terlemesinin nedenleri

Ayak Terlemesi

                İnsana rahatsızlık veren sağlık sorunlarından biri de ayak kokusudur. Ayak kokusunun oluşumunda ise birçok önemli etken devreye girer. Ayakta fazla durulmasıyla ayağın fazla terlemesi de bu etkenlerden biridir. Ayaktaki bakteri sayısını da arttıran ayak terlemesi bu bakterilerin teri emmesiyle birlikte rahatsız edici bir kokuya neden olur. İleriki seviyelerde ise bu ayak kokusu ayak mantarına dönüşebilir.

images

Ayak terlemesinin en önemli sebeplerinden biri de ucuz diye alınan ve zararlı maddeler içeren, ayağı sıkan ayakkabılarıdır. Bu neden ayakkabı satın alırken ayağın hava alabilmesine dikkat edilmelidir. Ayakkabının yanında sentetik ve polyester gibi malzemelerden yapılan çoraplar da ayaklardaki terlemeyi arttırır ve daha sonra da teri emmediği için ayak kokusuna neden olur.

Ayakkabı seçimlerinde her zaman deri ayakkabıları tercih etmelisiniz. Ayak terlemesini önler ve bunun yanında koku oluşumunu ortadan kaldırır.  Ayak bakımı yaparken yada ayağınızı yıkarken  kesinlikle ayağınızı kurulayınız. Eğer ayğınızı tam olarak kurulamazsanız  ayağınız da kalan  özellikle parmak aralarında sular ayak terlemesine sebep olur.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )